ابزار هدایت به بالای صفحه

مطالبي از سراسر اينترنت
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
مطالبي از سراسر اينترنت
هر چي دلت بخواد هست.
ابوالفضل اقایی سه شنبه 9 آذر 1395  نظرات (0)

اگر دو سیستم رومیزی کامپیوتر دارید و می خواهید کل اطلاعات آن را به یک سیستم دیگر انتقال دهید تنها چیزی که بدان نیازمندید یک پورت LAN (که در همه مادربردهای جدید موجود است) و یک کابل کراس به اندازه فاصله دو سیستم است.

 

کلیک- برای اینکه اطلاعات یک سیستم کامپیوتری را به یک سیستم دیگر انتقال دهید نیاز نیست که هارد آن را از سیستم جدا کنید و دردسرهای زیاد وصل کردن و جابجایی اطلاعات را داشته باشید. با این آموزش همراه باشید تا بتوانید این کار را انجام دهید.

۱-در گام  اول ، هر دو کامپیوتر باید دارای Workgroup یکسانی باشند. برای یکسان کردن آنها روی Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید ویزارد System  باز می شود پایین صفحه سمت راست همانند تصویر زیر گزینه Change settings  را بزنید.

X How two computers in Windows 7 1

X How two computers in Windows 7 2

۲- شما باید از صفحه ای که باز می شود  بر روی گزینه Change کلیک کرده و در ویزارد باز شده ،اسمی را برای Workgroup هر دو کامپیوتر وارد نمایید. حتما دقت نمایید که Computer Name های هر دو کامپیوتر باید متفاوت باشد و تنها Workgroupها هستند که یکسان اند.

X How two computers in Windows 7 3

X How two computers in Windows 7 4

۳- computer را در ویندوز ۷ باز کنید و بالای صفحه گزینه Organize را انتخاب و روی پیوند Folder And search option کلیک کنید .
سپس تب View را انتخاب کنید و وسط صفحه یک سری گزینه می بینید که با تیک یا بدون تیک فعال هستند . پایین همان گزینه ، تیک گزینه Use Sharing Wizard را بردارید .(به دو تصویر زیر دقت کنید )

X How two computers in Windows 7 5

X How two computers in Windows 7 6

۴-روی منوی استارت کلیک کنید و در کادر جستجو تایپ کنید choose homegroup and share سپس گزینه مورد نظر را همانند تصویر زیر انتخاب کنید .

X How two computers in Windows 7

۵-یک صفحه باز می شود . پایین صفحه سمت چپ ۳ گزینه دارد. گزینه Change advanced sharing settings را انتخاب کنید .

X How two computers in Windows 7
۶- در این صفحه همه تیک ها باید بر روی On باشد به غیر از گزینه Turn Of public folder sharing (گزینه سوم )

Network discovery : مطابق توضیحات روبروی این گزینه با اتتخاب گزینه Turn on … سیستم شما برای سایر سیستمهای درون شبکه قابل رویئت خواهد بود و بالعکس.

File and print sharing  : با انتخاب گزینه turn on … در این قسمت پرونده ها و پرینتر هایی را که به اشتراک می گذارید برای سایر سیستمهای داخل شبکه قابل رؤیت خواهند بود .

Public folder sharing  : در این قسمت اگر شما پرونده ای خاصی را برای homegroup خود تهیه کرده باشید با انتخاب گزینه اول تمام سیستمهای در شبکه و با انتخاب گزینه دوم فقط سیستمهایی که عضو این homegroup هستند قادر به دیدن این پرونده ها میباشند .

Media streaming : در این قمست قادر خواهید بود به تصاویر فایل های صوتی و ویدئویی دسترسی داشته باشید همچنین دستگاه های مدیا که قابلیت کار دشبکه را نیز دارند میتوانند با استفاده از تنظیمات این قست به این موارد دسترسی داشته باشند

File sharing conections  : (جدید ) این قابلیت جدید یعنی استفاده از سیستم رمزگزاری ۱۲۸ بیتی در ویندوز ۷ را ممکن می سازد ولی چون بعضی از وسایل و تجهیزات داخل شبکه و یا سیستم عامل های قدیمی از این مورد پشتیبانی نمی کنند و اگر شما دارای پرینتر یا تجهیزات قدیمی در این شبکه هستید توصیه می شود از گزینه دوم یعنی Enable file sharing… استفاده نمایید .

Password protected sharing : با روشن بودن این گزینه (Turn on) کاربر باید برای استفاده از منابع سیستم مقصد رمز عبور و کلمه کاربری آن سیستم را بداند .د راینجا توصیه میکنم این گزینه خاموش باشد (Turn off) تا در مسیر کار شما خطای کمتری باشد ولی در صورت نیاز بعد از اتمام کار میتوانید این گزینه را فعال کنید .

X How two computers in Windows 7

۷-در صورتی که بخواهید به فایل های صوتی و مدیا در شبکه دسترسی داشته باشید باید گزینه Choose media streaming Option کلیک کنید و در صفحه بعد کلید turn On media streaming را انتخاب و بعد از آن کلید Allowes را بفشارید .

X How two computers in Windows 7

۸- بعد از یکی کردن Workgroupها سیستم را ریست نموده و کابل کراس را وصل کنید از تصویر زیر کمک بگیرید.

تصویر Lan را در تصویر زیر می بینید. کابل کراس را باید پشت کیس به تصویر مشخص شده وصل کنید.

X How two computers in Windows 7

چگونه  فایل ها را به اشتراک بگذاریم؟

در این مرحله نحوه ی به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه را می آموزید:
۱-روی درایو مورد نظر کلیک کرده گزینه Share With و از نوار باز شده گزینه Advanced sharing  را بزنید .

X How two computers in Windows 7

۲- در تب Sharing گزینه Advanced sharing را زده و در صفحه ای که باز می شود تیک گزینه Share this folder را بزنید سپس روی OK کلیک کنید. محتویات داخل درایو E به اشتراک گذاشته می شود .(برای فولدرها و فایل های مورد نظر هم به همین ترتیب می باشد)

X How two computers in Windows 7

۳- حال بر روی Network بر روی دسکتاپ کلیک کرده ، صفحه ای باز می شود که کامپیوتر مورد نظر را همانند تصویر زیر نشان می دهد.

X How two computers in Windows 7

۴- کافیست بر روی اسم کامپیوتر مورد نظر کلیک کرده تا فایل ها و فولدرهای به اشتراک گذاشته شده در آن نمایش داده شود .

X How two computers in Windows 7

حال هر فایلی که می خواهید می توانید بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Copy را بزنید و در یکی از درایوهای خود آن را Paste کنید.

نکته مهم :حتما مطلع هستید که برای شبکه کردن بیش از دو کامپیوتر احتیاج به سخت افزارهای دیگری مثل سیستم ارتباط مرکزی یا  HUB می باشد. نحوه چیده شدن رشته های کابل شبکه برای اتصال به HUB و شبکه کردن بیش از دو کامپیوتر متفاوت می باشد.
پس از خرید این وسایل حالا باید شما کارتهای شبکه را روی سیستم ها نصب کنید. این کارت ها معمولأ با استفاده از درایورهای خودشان به راحتی نصب می شوند.

اگر با ارور  Premession روبرو می شوند به قسمت دقت کنید :
۱-روی پوشه ای که می خواهید کامپیوتر طرف مقابل ببیند و اطلاعات را جابجا کند کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید

X How two computers in Windows 7

۲-یک صفحه باز می شود . وارد تب Sharing بشوید و روی گزینه Advanced Sharing کلیک کنید .
۳- در صفحه بعد روی گزینه Permission کلیک کنید

X How two computers in Windows 7

۴-در صفحه بعدی بعضی از پوشه ها دسترسی ادمین دارند شما باید یک دسترسی Guest یا یک دسترسی Everyone حتما به فولدر بدهید که پیشنهاد ما دسترسی Everyone می باشد روش فعال کردن هم به این شکل می باشد که در تصاویر زیر مشاهده می کنید .

۵- روی کلید Add کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۶- در صفحه بعدی روی گزینه Advanced کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۷- در صفحه بعدی روی گزینه  Find Now کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۸- حال از لیست Search Results گزینه Everone را انتخاب کرده و روی Ok کلیک کنید

X How two computers in Windows 7

۹-بعد از OK کردن در قسمت Sharing اینبار بر روی کلید Share کلیک کرده و از لیست باز شده گزینه Everyone را انتخاب کنید . همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید فایل انتخاب شده به اشتراک گذاشته شده است

X How two computers in Windows 7

X How two computers in Windows 7

۱۰-در پایان بر روی کلید Done کلیک کنید و تمام صفحات را با تائید ببندید .

اکنون می توانید اطلاعات خود را از طریق این شبکه به راحتی انتقال دهید.ادامه مطلب

فشردن دو دکمه ی همزمان Alt+F4 یک میانبر سریع برای بستن برنامه هاست، ولی گاهی با برنامه هایی مواجه می شویم که با این روش بسته نمی شوند، برای بستن برنامه هایی که crash یا گیر کرده اند، می توانید از یکی از این چند متد استفاده کنید.

 

کلیک- برنامه هایی که به وسیله ی Alt+F4  بسته نمی شوند و یا حتی به مراتب بدتر دچار کراش شده اند را با چند روش دیگر می توان بست.همه ی ما کمابیش با کارکرد Task Manager  آشنا هستیم و در مواقعی که یک برنامه گیر می کند برای بستن آن از این گزینه استفاده می کنیم اما چه شیوه های دیگری برای بستن برنامه ها وجود دارد؟

۱- به کارگیری Task Manager

برای به کارگیری Task Manager  هم می توانید از کلیدهای “Ctrl + Alt + Delete” استفاده کرده و بعد از آن بر روی Task Manager کلیک کنید یا اگر می خواهید به صورت مستقیم صفحه Task Manager را باز کنید از کلید های “Ctrl + Shift + Esc” استفاده کنید .
در مرحله بعد برای بستن برنامه بر روی برنامه هنگ کرده راست کلیک کرده و بر روی “End task”  کلیک کنید .شما همچنین می توانید کاری کنید که پنجره Task Manager همیشه بر روی پنجره های دیگر باز شود.

How programs that are not closed via Alt + F4 to close
در بعضی مواقع روش معمول کار نخواهد کرد اگر برنامه ای که هنگ کرده است جلوی دید شما را به پنجره Task Manager گرفته باشد ، و شما را در موقعیت بسیار بدی قرار می دهد طوری که شما را مجبور به راه اندازی (reboot) مجدد رایانه تان می کند .

برای اینکه این اتفاق در آینده برای شما رخ ندهد شما می توانید کاری کنید پنجره Task Manager همیشه بر روی صفحات دیگر ظاهر شود حتی بر روی پنجره ای که هنگ کرده و باز نمی شود .

How programs that are not closed via Alt + F4 to close
برای اینکار  ، Task Manager (Ctrl + Shift + Esc) را باز کنید ، بر روی Options کلیک کنید و “Always on top” را انتخاب کنید  تمام کاری که باید بکنید همان بود که ذکر کردم . دفعه بعد که یک برنامه متوقف شد ، Task Manager را فعال کنید و ملاحظه می کنید که پنجره آن بر روی صفحه می باشد تا شما را از این مشکل خلاص کند . و شما تنها کاری که باید بکنید این است که بر روی برنامه مشکل زا راست کلیک کرده و  “End task” را بزنید .

۲- به کارگیری Command Prompt

بعضی مواقع پیش می آید که پنجره Task Manager بالا نمی آید در این هنگام می توان از خط فرمان (Command Prompt) استفاده کنید .برای این موضوع در صورت امکان به منو استارت بروید و حروف cmd را تایپ کنید ، سپس بر روی “Command Prompt” راست کلیک کرده و گزینه “Run as administrator” کلیک کنید . کلمه tasklist را در Command Prompt تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید .

How programs that are not closed via Alt + F4 to close
در پنجره Command Prompt در قسمت لیست کار (task list) از طریق ماوس یا دکمه های “Ctrl + Down” به پایین بروید و به دنبال برنامه ای که فکر می کنید هنگ کرده و مشکل دارد بگردید . نام برنامه که در لیست وجود دارد همانند خود برنامه می باشد به عنوان مثال برای برنامه Adobe Photoshop اسم آن در لیست “Photoshop.exe” می باشد .

How programs that are not closed via Alt + F4 to close
در مرحله بعد این فرمان را وارد کنید :
taskkill /IM taskname /f

برای بستن یک برنامه در قسمت “taskname” به عنوان مثال برای Photoshop که بخواهیم آن را به زور ببندیم باید دستور زیر را وارد کنید :
taskkill /IM Photoshop.exe /f

۳- به کارگیری SuperF4

شاید با این برنامه ها آشنایی داشته باشید که یک برنامه جداگانه (third-party) بر روی رایانه خود نصب کرده باشید، برنامه SuperF4 فوق العاده می باشد. این برنامه دستورات کلیدی جدیدی می سازد (Ctrl + Alt + F4) که فورا پنجره فعال را می بندد بیشتر شبیه کاری که Task Manager در ویندوز انجام می دهد .
برای به دست آوردن برنامه SuperF4 فقط کافی است که از لینکی  که در اختیارتان قرار می دهیم برنامه را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید و بر روی برنامه “SuperF4” دوبار کلیک کنید حال دستور “Ctrl + Alt + F4” بخشی از رایانه شما می باشد .
یکی دیگر از ترفندهای برنامه SuperF4 این می باشد که شما می توانید با فشار دادن دکمه های “Win + F4”  ، ماوس خود را به حالت  آرم دزدان دریایی در بیاورید و با کلیک کردن بر روی هر برنامه یا پنجره فعالی به راحتی آن را ببندید  باید هشدار داد که این قابلیت خیلی خوب کار می کند پس به وسیله آن به هر جایی نرفته و بر روی هر پنجره ای کلیک نکنید .ادامه مطلب
ابوالفضل اقایی سه شنبه 9 آذر 1395  نظرات (0)

رمزعبور پیش‌فرض را تغییر دهید

بعضی از تولیدکنندگان روتر اسم شبکه و رمزعبور ادمین استاندارد دارند و بعضی این اطلاعات را روی هر دستگاه چاپ می‌کنند. ترکیب دقیق این می‌تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد، اما با این حال یک هکر به آسانی با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. هنگامی که شبکه‌تان را تنظیم می‌کنید، SSID را به اسمی که برای خودتان به آسانی قابل تشخیص است تغییر دهید و رمزعبوری قوی انتخاب نمایید. این اولین و مؤثرترین قدم برای دفاع در برابر هکرها است.

SSID شبکه را پنهان نکنید

روتر شما به طور پیش‌فرض اسم شبکه را در فضای اطراف نمایان می سازد تا دستگاه‌ها بتوانند آن را تشخیص بدهند و به شبکه متصل شوند. اما بر خلاف باور عمومی، غیر فعال کردن این امکان از دسترسی هکرها به شبکه شما جلوگیری نمی‌کند. با این کار شما تنها شبکه را پنهان می‌کنید و در صورتی که تنظیمات امنیتی دیگری وجود نداشته باشد، شبکه در برابر حملات آسیب‌پذیر خواهد بود. در حقیقت غیرفعال کردن نمایش SSID ممکن است در بعضی سیستم‌ها باعث اختلال شود.

فایروال را فعال کنید

فایروال روتر مثل یک نگهبان از شبکه و ترافیک روتر محافظت می‌کند. اشتراک فایل و اشتراک پرینتر را در تنظیمات فایروال غیرفعال کنید. Stealth Mode یا حالت پنهان روتر را فعال نمایید تا ترافیک ICMP مسدود شود. با این کار هکرها نمی‌توانند به اطلاعات شما دست پیدا کنند یا شبکه را برای نقاط ضعف در تنظیمات بررسی نمایند. بهترین راه برای اطمینان از عملکرد فایروال این است که به آن نفوذ پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از ShieldsUP! یا نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید.

میان‌افزار روتر را به طور مرتب به روز رسانی کنید

شرکت‌های تولید‌کننده با ارایه آپدیت‌های امنیتی، دستگاه‌ها را در برابر آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای جدید امن نگه می‌دارند. در صورتی که روترتان از نرم‌افزاری برای آپدیت خودکار استفاده نمی‌کند، هر از چند گاهی سایت تولیدکننده را برای آپدیت‌های جدید چک کنید. این کار عملکرد روتر را در بهترین حالت نگه می‌دارد و مشکلات امنیتی جدید را از بین می‌برد.

نکات دیگر برای امنیت وای‌فای

  • از رمزعبورهای آسان و ضعیف مثل شماره تلفن یا تاریخ تولید و همچنین رمزعبوری بیش از حد پیچیده استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از اپ‌های مدیریت پسورد روی موبایل استفاده کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن LINKSYS Smart Wi-Fi امکانات متعددی برای تنظیمات امنیتی روتر های LINKSYS در اختیار قرار می گذارد.
  • آپدیت‌ها برای امنیت تمام دستگاه‌ها و نرم‌افزارها مهم هستند. مرورگر وب، فایروال کامپیوتر و آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.
  • از بین تمام استانداردهای رمزگذاری Wi-Fi، پروتکل امنیتی WPA2 امن‌ترین است.
  • یک شبکه مجزا برای مهمانان بسازید تا از دسترسی دیگران به شبکه اصلی و کامپیوترهای متصل به آن جلوگیری کنید. شبکه مهمان باید SSID و رمزعبوری متفاوت داشته باشد.
  • از فیلتر MAC address استفاده نکنید. این روش تنها به دستگاه‌هایی با MAC address ثبت شده اجازه دسترسی به شبکه را می‌دهد. این روش در نگاه اول به نظر امن می‌آید، اما جعل MAC address کار دشواری نیست و علاوه بر آن، این فیلتر می‌تواند باعث تاخیر و مشکلات اتصال در شبکه شود.


ادامه مطلب

شخصی سازی و گذاشتن رمز عبور یکی از نکات اولیه ای است که کاربران بعد از خرید دستگاه های هوشمند به آن توجه می کنند، امروزه روش های بسیار پیشرفته ای برای امنیت دستگاه ها وجود دارد که این روش ها در حال منسوخ کردن روش های قبلی هستند.

کلیک-نسل اولیه رمز ها اعداد بوده اند، ممکن است این موضوع برای شما نیز بارها پیش آمده باشد که دستگاه یا گوشی هوشمند خود را قفل کرده اید ولی بعد از قفل کردن رمز عبور خود را فراموش کرده اید. بعد از اینکه رمز خود را فراموش کرده اید بی شک با سختی دستگاه خود را باز کردید و بعد از آن رمز خود را همه جا یادداشت کرده اید، در این صورت نیز ممکن است بسیاری از افراد رمز شما را پیدا کند، در پاسخ به تمام این مسائل و مشکلات حسگر های اثر انگشت بر روی گوشی های هوشمند قرار گرفت.

امروزه بر روی بسیاری از گوشی های هوشمند مثل آیفون و برخی لپ‌تاپ‌ها و دستگاه های دیجیتال حسگر های اثر انگشت وجود دارد و کاربران می توانند با اثر انگشت خود دستگاه خود را باز کنند. یکی دیگر از روش های ایجاد امنیت در دستگاه ها استفاده از سنسورهای بیومتریک است.

سیرتکاملی رمزهای عبور؛ از اعداد تا سنسور های بیومتریک

یکی از ضعف های حسگر های اثر انگشت این است که این حسگر ها و این روش از امنیت سازی به راحتی قابل رمزگشایی است. دست های شما همه جا با شما است و شما به همه چیز دست می زنید، پس برداشتن اثر انگشت شما از روی اجسام کار بسیار سختی نیست ولی نسل جدید حسگر های بیومتریک از ویژگی های مثبت بیشتری برخوردار است.

سنسور های بیومتریک بر اساس ساختار عنبیه چشم طراحی شده اند. سنسورهای بیومتریک یک راه بسیار طبیعی و شناخته شده برای برطرف کردن مشکلات امنیتی است، این سنسور ها برای افرادی که همیشه رمز های خود را اعداد ساده مثل ۱۲۳۴۵ انتخاب می کنند بسیار مناسب است. این روش امکان بسیاری از سوءاستفاده‌ها را کاهش می دهد و کار را برای هکر ها سخت می کند.

آیفون ۵S که در سال ۲۰۱۳ به بازار وارد شد مجهز به حسگر اثر انگشت بود و در زمان خود توانست توجه های بسیار زیادی را به سمت خود جلب کند. ویندوز ۱۰ در آخرین ورژن و آخرین به روز رسانی خود امکان تشخیص بیومتریک را در خود گنجانده است که این ویژگی باعث می شود تا شما به راحتی دستگاه خود را باز کنید و با آن شروع به کار کنید. هم چنین در پروژه شکست خورده نوت ۷ نیز ما شاهد حسگر های بیومتریک بودیم.

سیرتکاملی رمزهای عبور؛ از اعداد تا سنسور های بیومتریک

تمام این مثال ها نشان می دهد که در آینده ای نه چندان دور ما شاهد منسوخ شدن استفاده از حسگر های اثر انشگت بر روی دستگاه ها خواهیم بود.

در سال جاری آزمایشی بر روی گوشی های هوشمند سامسونگ انجام شد که در این آزمایش Jain محققی از دانشگاه Michigan از عده‌ای از پلیس های یک ایستگاه پلیس در آمریکا خواست تا گوشی های هوشمند سامسونگ که دارای حسگر های اثر انگشت هستند را باز کنند. پلیس توانست به راحتی قفل این دستگاه ها را باز کند، در این آزمایش پلیس ها از روش مختلف توانستد قفل گوشی های هوشمند را باز کنند، افراد در اسناد دولتی اثرانگشت‌هایی از خود باقی گذاشته بودند که پلیس با استفاده از این آثار انگشت قفل دستگاه های آن ها را باز کرده بود. علاوه بر این راه، روش های بسیار زیادی برای باز کردن حسگر های اثر انگشت وجود دارد. پس این روش نمی تواند روشی امن و مطمئن برای ذخیره اطلاعات مهم باشد.

در تحقیقات دیگری که در دانشگاه North Carolina انجام شده است، محققان سعی کرده اند تا حسگر های بیومتریک را دور بزنند و از نمونه های غیر واقعی برای باز کردن آن استفاده کنند. محققان برای این کار نمونه ای سه بعدی از صورت فرد مورد نظر ساخته اند و در این نمونه سه بعدی تمام جوانب را رعایت کرده اند. در نهایت با قرار گیری این نمونه ها در جلوی حسگرهای بیومتریک این حسگر ها غیر واقعی بودن این نمونه ها را تشخیص داده اند و هیچ واکنشی از خود نشان نداده اند.

با این حال بسیاری از دانشمندان بر این باورند که همان طور که راهی برای باز کردن حسگر های اثر انگشت پیدا شد برای سنسورهای بیومتریک هم راهی پیدا می شود ولی در حال حاضر این روش از امنیت و شخصی سازی، بهترین روش شناخته شده است.

سیرتکاملی رمزهای عبور؛ از اعداد تا سنسور های بیومتریک

براساس تحقیقات محققان دانشگاه میشیگان آمریکا، اثر انگشت بسیار در دسترس است و در یک مهمانی ساده فرد سو استفاده گر می تواند اثرانگشت شما را از روی لیوان آب شما بردارد پس نمی توان به این روش اطمینان کرد.

بسیاری از محققان دانشگاه George Washington University بر این باورند که استفاده از صدا و تارهای صوتی حتی می تواند از سنسورهای بیومتریک نیز امن تر و بهتر باشد ولی بسیاری از محققان این نظریه را رد کرده اند و بر این باورند که فرکانس های صدایی را می توان به راحتی کپی برداری کرد.

در هر صورت راه های زیادی برای شخصی سازی و امنیت وجود دارد ولی بسیاری از متخصصان در این زمینه بر این باورند که استفاده هم‌زمان از چند روش امنیتی می تواند مؤثرترین کار برای ایجاد امنیت در دستگاه‌ها است.ادامه مطلب
ابوالفضل اقایی سه شنبه 9 آذر 1395  نظرات (0)

چند دلیل وجود دارد که یک لپتاپ با شارژ کردن مشکل پیدا کند. در ابتدا پریز و کابل اتصال را بررسی کنید. معمولا با این کار مشکلات به راحتی قابل تشخیص می شوند. اما اگر با انجام این کار مساله حل نشد این آموزش را مطالعه کنید. 

کلیک- اگر مورد مشکوکی پیدا نکردید، تنظیمات لپتاپ باید مورد بررسی قرار گیرند. با تنظیم مجدد تنظیمات لپتاپ به حالت پیش فرض یا در واقع ریست کردن تنظیمات می توانید مشکل را برطرف کنید. اگر این راه نیز شما را در پیدا کردن علت و رفع آن یاری نکرد، ممکن است باتری دچار مشکل شده باشد.

عیب یابی:

۱_new

۱-برای چند دقیقه سیم برق را از پریز جدا کنید و یک پریز دیگر را امتحان کنید. لپتاپ را از کابل جدا کنید و چند دقیقه صبر کنید. بعد آن را به پریز دیگری متصل کنید. برخی کاربران گزارش داده اند که آداپتور متوقتا کار نمی کند ولی بعد از چند لحظه شروع به کار می کند. حوصله به خرج دهید، چرا که دلیل این امر فقط و فقط حفاظت آداپتور از خودش است.

اگر باتری لپتاپ قابل جداسازی است، در هنگامی که لپتاپ به هیچ منبع تغذیه‌ ای متصل نیست، باتری را جدا کنید. یادتان باشد که لپتاپ به برق متصل نباشد.

دکمه پاور لپتاپ را دو دقیقه پایین نگه دارید، باتری را سر جای خود قرار دهید و آن را به یک پریز دیگر متصل کنید.

۲_new

۲- کابل را بررسی کنید. تمام طول کابل برق شارژر لپتاپ را بررسی کنید که فرورفتگی با فرسودگی عایق نداشته باشد. خوب توجه کنید که آیا بوی سوختگی را متوجه می شوید یا نه. اگر بوی سوختگی به مشام شما رسید بدانید که مشکل از کابل است و در هر صورت به کابل جدیدی نیاز دارید.

قبل از خرید کابل جایگزین، گارانتی قطعات را بررسی کنید، ممکن است هزینه تعویض آن تحت شرایطی امکان پذیر باشد.

۳_new

۳-اتصال را بررسی کنید. اگر کابل متصل به لپتاپ را تکان دادید و متوجه شدید که کابل سست است، یک مشکلی در اینجا وجود دارد. سیم برق را از پریز و لپتاپ جدا کنید، با استفاده از یک خلال دندان، گرد و خاک درون زبانه کابل و پین را تمیز کنید.

دستورالعمل تعمیر مدل لپتاپ خود را پیدا کنید و آن را مطالعه کنید و در صورتی که از عهده آن بر می آمدید آن را انجام دهید، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است با این کار دیگر شرایط گارانتی را از دست بدهید.

۴_new

۴- کامپیوتر را خاموش کنید، در این میان باتری را از جای خود خارج کنید. معمولا باتری در زیر لپتاپ در دسترس است، همچنین ممکن است دکمه ای برای قفل باتری بر روی درب خود داشته باشد. برای ده ثانیه باتری را خارج کنید، دوباره در سر جای خود قرار دهید و کامپیوتر را مجددا روشن کنید. ده ثانیه صبر کنید و منتظر بمانید که آیا اتفاقی مس افتد یا خیر.

باتری در همه لپتاپ ها به راحتی در دسترس نیست. اگر لپتاپ شما نیز هیچ محفظه آشکاری برای باتری نداشت، بدون اینکه باتری را خارج کنید، فقط پس از ده ثانیه لپتاپ را مجددا راه اندازی کنید.

۵_new

۵- اجازه دهید که لپتاپ خنک شود. اگر باتری لپتاپ به قدری گرم است که دست را می سوزاند، این حرارت بیش از حد می تواند با فرایند شارژ تداخل ایجاد کند. کامپیوتر را خاموش کنید و اجازه دهید که چند دقیقه ای لپتاپ و باتری خنک شود. اگر دریچه های لپتاپ مدت زیادی است که تمیز نشده‌اند، آن را تمیز کنید و گر و غبار را از بین ببرید که به فن لپتاپ آسیب نرساند. اگر باز کردن قطعات لپتاپ برایتان کار راحتی است، می توانید ازهوای فشرده برای دور کردن گرد و غبار از لپتاپ استفاده کنید. برای انجام این کار راهنمای لپتاپ را بخوانید تا نحوه باز کردن قطعات را متوجه شوید. یادتان باشد که با باز کردن قطعات، ضمانت نامه از درجه اعتبار ساقط می شود.

۶_new

۶-بدون باتری لپتاپ را روشن کنید. لپتاپ را خاموش کیند، باتری را خارج کنید و دکمه پاور لپتاپ را فشار دهید. اگر لپتاپ کار نکرد، ممکن است به یک کابل دیگر احتیاج داشته باشید.

اگر لپتاپ روشن شد، ممکن است مشکل از باتری باشد. روش زیر می تواند مشکل را برطرف کند، یا ممکن است باتری از کار افتاده باشد و نیاز به جایگزین داشته باشد.

اگر باتری لپتاپ قابل جابجایی نیست، قبل از اینکه لپتاپ را به تعمیرگاه ببرید مرحله زیر را امتحان کنید.

۷-شارژر را جایگزین کنید. گاهی اوقات آداپتور(جعبه بر روی کابل) معیوب است. سعی کنید یک شارژر از دوستتان قرض بگیرید، یا از یک کارمند فروشگاه کامپیوتری برای تست شارژر، یک شارژر قرض بگیرید. اگر شارژر معیوب باشد باید آن را جایگزین کنید.

تنظیمات (ویندوز)

۱- تنظیمات پاور را بررسی کنید. به منو استارت بروید، کنترل پنل را باز کنید، گزینه های پاور یا Power Option را انتخاب کنید. ممکن است بر روی low battery level تنظیم شده باشد.

۷_new

ساده ترین راه برای مقابله با این تنظیمات بازگرداندن آن ها به حالت پیش فرض است. اگر با این تنظیم مشکل حل نشد، ادامه آموزش را امتحان کنید.

۸_new

۲- مدیریت دستگاه یا Device Manager را باز کنید. برای رسیدن به این تنظیمات می توانید عبارت Device manager را در منو شروع جستجو کنید، یا به مسیر زیر بروید.

Start → Control Panel → System and Security → Device Manager

۹_new

۳- به تنظیمات باتری بروید. زمانی که لسیت بارگذاری شد،Batteries  را باز کنید. علامت سه گوش کنار آن را انتخاب کنید تا لیست باز شود.

۱۰_new

۴-نرم افزار درایور باتری را بروزرسانی کنید. گزینه Microsoft AC Adapter را انتخاب کنید. بر روی عبارت ” Microsoft ACPI-Compliant Control Method Batter” راست کلیک کیند و بعد ” Update Driver Software” را انتخاب کنید. مشابه تصاویر عمل کنید.

۱۱_new

۵- کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. کامپیوتر را خاموش کنید و دوباره آن را روشن کنید. بنابراین بر روی درایورها اثر خواهد کرد. اگر لپتاپ هنوز شارژ نمی شود، گام بروزرسانی درایور را تکرار کنید. بر روی هر کدام از ورودی های بخش باتری این کار را تکرار کنید. در نهایت لپتاپ را ریست کنید.

۱۲_new

۶- درایور را حذف و مجددا نصب کنید. اگر هنوز نتوانسته اید موفق شوید، بر روی Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery راست کلیک کنید. و Uninstall را انتخاب کنید. با این کار درایور را از حالت نصب خارج کرده اید.

وقتی فرایند به پایان رسید، با کلیک بر روی دکمه روی تولبار، Action را انتخاب کنید و سپس Scan for hardware changes را انتخاب کنید.

یک بار دیگر کامپیوتر را ریست کنید تا درایور دوباره نصب شود.

این مرحله به اتصال به اینترنت نیاز دارد.

تنظیمات (مک بوک)

۱-تنظیمات انرژی لپتاپ را بررسی کنید. از پوشه Applications  یا Dock، تنظیمات ترجیحی Open Systems Preferences را باز کنید. بر روی Energy Saver کلیک کنید و تنظیمات Battery و Power Adapter را بررسی کنید. در موارد نادری تنطیمات sleep بسیار پایین تنظیم شده است، مانند مساله شارژر باتری.

۱۳_new

در بیشتر موارد شما نیاز دارید که گام بعد را نیز امتحان کنید.

۲-تنظیم مجدد کنترل کننده مدیریت سیستم. یکی از روش های زیر را برای تنظیم این بخش طی کنید.

لپتاپ با باتری غیرقابل جابجایی: لپتاپ را خاموش کنید. آن را به یک منبع تغذیه متصل کنید. روی صفحه کلید، دکمه سمت چپ Shift و control  و option را همزمان فشار دهید. کلیدها را رها کنید و پس از آن لپتاپ را روشن کنید.

۱۴_new

لپتاپ با باتری قابل جابجایی: کامپیوتر را خاموش کنید و کابل برق را خارج کنید. باتری را خارج کنید. دکمه پاور را فشار دهید و پنج دقیقه نگهدارید. دوباره باتری را نصب کنید و کابل را به منبع تغذیه متصل کنید و سپس لپتاپ را روشن کنید.ادامه مطلب
(تعداد کل صفحات:6113)      [ 1 ]   [ 2 ]   [ 3 ]   [ 4 ]   [ 5 ]   [ 6 ]   [ 7 ]   [ 8 ]   [ 9 ]   [ 10 ]   [ > ]  
درباره‌ی وبلاگ
سايتي با مطالب جالب و خواندني ،‌ بيوگرافي ، لطيفه ، پيامك ، عكس ، كاريكاتور ، طنز ، فال و طالع بيني ، كامپيوتر و اينترنت و موبايل و هر چه دلت بخواد.
موضوعات
آخرين مطالب
نويسنده
آرشيو مطالب
لینک دوستان
آمار سايت
كل بازديدها : 4420179 نفر
كل مطالب : 30563 عدد
کل نظرات: 1027
تاریخ ایجاد وبلاگ :پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 بهمن 1396